skip navigation

Invite Leagues

2024 Invite League Info:

Registration Deadline June 30th 

Players will be placed on teams once registration closes

League Info:

4 - 6 Teams - 8-9 Players Per Team

Sundays - 3 Weeks - Two Games per Day

Three  Divisions:

2024-25 School Grades

Grades 7th & 8th - Dates: August 4th, 11th and 18th *All-Star Game Sept 8th (4:30pm)*

Grades 9th & 10th - Dates: August 11th, 18th and 25th *All-Star Game Sept 15th (4:30pm)*

Grades 11th & 12th - Dates: August 25th,  September 8th & 15th

Game Times: 3pm, 4pm, 5pm ,6pm, 7pm 

First Game Day Practice:

7th & 8th - TBD Sunday, August 4th

9th & 10th - TBD Sunday, August 11th

10th, 11th & 12th -TBD on Sunday, August 25th 

Chance to get to know your team and put in a couple Sets. BLOB. etc.

Location: Nicollet High School

Price - $190 - online payment only

**Teams, Dates & Times due to change based on number of teams**

*Director reserves the right to make changes to divisions, place players in divisions, and make weekly additions when needed*


Rise Invite League Alumni

Class of 2021

Bri Stoltzman - SMSU

Haley Garman - UW Stout

Lakesha Carter - Gustavus

Sarah Lenz - Jamestown

 

Class of 2022

Alyssa Stamer - St. Cloud State

Katelyn Diegnau - Augustana

Bobbie Bruns - Gustavus

Rylie Schnell - Gustavus

Olivia Hayenga - Minnesota West CC

Josie Wiebusch - Hamline

Ashleigh Steinbach - St. Ben's

CoCo Duininck - Bethel 

Megan Wegner - Bethany

CLASS OF 2025

Addison Hoof - MN State Mankato

Rylie Cother - Winona State

Ella Mullenbach- NIACC

Class of 2023

Avery Koenen - NDSU

Brynn Busse - SMSU

Allison Milbrandt - SMSU

Abigail O'Reilly - St. Cloud State

Brylee Iverson - SMSU

Landry Dubeau - USF

Savannah Schlueter - Northwestern

Hannah Stark - Briar Cliff

Taylor Sodeman - Briar Cliff

Olivia Harazin - Dordt

Peyton Stevermer - Gustavus

Aubrey Akervik - Gustavus

Taylor Johnson - Southern Idaho

Anna Pauly - Dakota State

Abby Panka -  Luther College

Bri Simpson - U of Chicago

Lauren Cooper - Hamline

Ava Wagner - Bethany Lutheran College

Kari Matejka - Dakota State

Tori Miller - NIACC

Class of 2024

Kadence Hesse - SMU

Rhyan Holmgren - MN State Mankato

Elisabeth Gadient - MN State Mankato

Macy Birkholz - Wayne State

Rachel Kottke - St. Cloud State

Kristi Kottke - St. Cloud State

Brooke Christianson - Concordia Moorhead

Taylor Clarey - Lake Superior State University

Brea Mertz - Bethany Lutheran

Azeri Thiemann - Briar Cliff

Savannah Hedin - Jamestown 

Claire McGregor - Morningside 

Alexis Thomas - Luther College

Ellie Edberg - UW-Eau Claire

Morgan Fisher - Mount Marty

Taylor Klement - Hamline

Izzy Klumper - USF

Steph Cink - Upper Iowa

Maddie Kamm - MN West CC

Josie Schmidt - Hamline

Abby Maloney - Bethany Lutheran